Konsekwencje związane z niedoborem witaminy D3

Michał
Konsekwencje związane z niedoborem witaminy D3

Większość ludzi może być zaskoczona faktem, że witamina D3 jest zupełnie inna od większości witamin. Właściwie to hormon steroidowy, który jest produkowany z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu witamina D3 często jest określana, jako witamina "słońca". Jednak częsta ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, żeby utrzymać właściwy poziom witaminy D3 w organizmie. Ludzie powinni w diecie spożywać więcej pokarmów obfitych w tę witaminę np. tłuste ryby: miecznik, łosoś, pstrąg, makrela, tuńczyk czy sardynki. Jednak stosowanie dużych ilości ryb w diecie, czy picie oleju z wątroby dorsza nie pokryje zapotrzebowania i powinniśmy wspomagać się suplementami. Jest to bardzo ważne ponieważ witamina D3 jest absolutnie niezbędna dla zdrowia.

 

Lista chorób związana z niedoborem witaminy D3 jest bardzo długa. To nie tylko, jak wcześniej sądzono krzywica u dzieci, rozmiękczenie kości i częstotliwość złamań w podeszłym wieku, ale dużo więcej bardzo groźnych chorób. Organizacja non-profit zajmująca się witaminą D (The Vitamin D Council) podaje że niedobór witaminy D3 może mieć związek z następującymi chorobami: choroba Alzheimera, anemia, astma, autyzm, rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak przełyku, rak żołądka, rak płuc, rak jajnika, rak trzustki, rak prostaty, próchnica zębów, depresja, cukrzyca typu I i II, egzemy, nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, osteoporoza, choroba Parkinsona, posocznica, sepsa, trądzik, wstrząs anafilaktyczny, przewlekła obstrukcyjna choroba płuc, zaburzenia funkcji poznawczych, zastoinowa niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, rak endometrium, fibromialgia, choroba zapalna jelit, grypa, białaczka, toczeń rumieniowaty układowy, czerniak, szpiczak mnogi, choroby przyzębia, zapalenie płuc, stan przedrzucawkowy, infekcje dróg oddechowych, krzywica, HIV i AIDS.

 

Według tej organizacji zalecane bezpieczne dzienne dawki witaminy D3 w zależności od niedoborów to:

noworodki: 1000 - 2000 IU (jednostki międzynarodowe),

dzieci w wieku 1 - 18 lat: 1000 - 2000 IU na każde 11,5 kg,

wszyscy powyżej 18 roku życia: 5000 - 10,000 IU.

 

Ta sama organizacja podaje, że stężenie 25(OH)D we krwi, czyli poziom wit. D3 w naszym organizmie powinien wynosić 50 - 80 ng/ml, taka wartość uznawana jest za najlepszą dla zdrowia.

Zbadanie poziomu 25(OH)D we krwi jest najlepszym i najdokładniejszym sposobem na sprawdzenie poziomu witaminy D3 w organizmie. Na tej podstawie powinna być optymalizowana dawka jaką zastosujemy. Ryzyko przedawkowania witaminy D3 to mit. Toksyczność witaminy D3 zdarza się bardzo rzadko i tylko w przypadku stosowania bardzo wysokich dawek, rzędu 100,000 IU przez wiele miesięcy i bez jednoczesnego stosowania witaminy K2.

 

Oto jeden z przypadków zastosowania witaminy D3 z witaminą K2:

Jestem 40 letnim mężczyzną, sześć lat temu nabawiłem się kontuzji kolana podczas jazdy na nartach. Kontuzja pojawiała się i znikała, cały czas czułem ból w kolanie. W tym roku przestałem w końcu odczuwać ból. Zastosowałem miesięczną kurację witaminą D3 i K2 w dawkach 25,000 - 50,000 IU witaminy D3 (30 - 60 kropli "kropli słońca D3" ) i 500 - 1000 mcg witaminy K2 (30 - 60 kropli "NattoFit K2 MK 7") na dzień. Bólu w kolanie już nie ma, wszystko dzięki niezwykłej Bioprzyswajalności i jakości tych witamin, wcześniej stosowałem inne witaminy(też w kroplach), jednak takich efektów nie było. W tej chwili dalej systematycznie zażywam ten zestaw witamin (oczywiście w niższej dawce-15 kropli) w celu zachowania zdrowia.

 

 

Źródła:

"Benefits and requirements of vitamin D for optimal health: a review." Grant WB, Holick FM

"Risk assessment for vitamin D" John N Hathcock, Andrrew Shao, Reinhold Vieth and Robert Heaney

 

← Poprzedni wpis Wróć do listy Kolejny wpis →