Tokotrienole Naturalna Witamina E

Harmonia 01-02-2017
Tokotrienole Naturalna Witamina E

Tokotrienole naturalna witamina E

 

Pomaga w gojeniu się ran pooperacyjnych i poparzeń (w tym słonecznych).

Przynosi ulgę przy astmie, utrzymuje dobry stan ścian komórkowych.

Odmładza skórę, utrzymuje w zdrowiu włosy, wspomaga funkcje

seksualne. Jest niezbędna dla życia ludzkiego, ponieważ wspomaga całkowitą

witalizację organizmu.

 

Witamina E to grupa związków chemicznych, do której zaliczają się tokoferole i tokotrienole (naturalne mieszane tokoferole, np. delta-tokoferol, alfa-tokoferol, beta-tokoferol, D-alfa-tokoferol). Żadna z molekuł witaminy E nie jest podobna do drugiej (wyjątkiem jest witamina syntetyczna, tzw. martwa substancja, gdzie wszystkie cząsteczki witaminy są takie same). Witamina E – to witamina płodności i młodości, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „to, co przynosi płodność, to, co wspomaga narodzenie”. Źródłem naturalnej witaminy E są: olej z kiełków, olej sojowy, słonecznikowy, migdały, orzechy, jajka, masło. Oleje tłoczone na zimno mają w swoim składzie więcej witaminy E. Dzienna dawka zalecana przez UE to 12 mg.

 

Witamina E – funkcje ochronne

Witamina E razem z witaminą A chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Obydwie witaminy należą do najaktywniejszych czynników chroniących nasze oczy, przede wszystkim siatkówkę i soczewkę. Dostarczając do organizmu odpowiednią ilość witaminy E można też zapobiec wytwarzaniu tzw. plam starczych na skórze (nagromadzone substancje tłuszczowe, które utleniły się poprzez działanie wolnych rodników). Te tak zwane lipofuscyny w utajeniu mogą wystąpić także w płucach, układzie nerwowym, w mózgu, w komórkach tłuszczowych, mięśniach i innych tkankach. Witamina E chroni także czerwone krwinki transportujące tlen do serca i pozostałych organów, ma zdolności eliminowania lub hamowania zaburzeń przekrwienia.Przyczynia się do tego, że mięśnie i nerwy mogą jak najefektywniej wykorzystywać tlen, co zwiększa siłę i wytrzymałość. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.

 

Ciekawostka

W każdym milimetrze sześcienny krwi znajduje się pięć milionów krwinek czerwonych. Bez ochrony ze strony witaminy E,krwinki czerwone w ciągu jednego dnia tracą połowę swojej wydajności. W związku z tym co godzinę ulega zmianie jakość obrazu krwi zgodnie z tym, ile witaminy E lub innych substancji ochronnych dostarczymy do organizmu. Jeśli po nieprzespanej nocy, w pomieszczeniu pełnym dymu tytoniowego i alkoholu czujemy się zmęczeni, przyczyną może być duża ilość uszkodzonych czerwonych krwinek.

 

Witamina E dla serca

Witamina E zwiększa dostępność tlenu do serca, dlatego jej niedobory mogą być powodem sercowych dolegliwości. W 1953 roku „Popular Science Digest” opublikował artykuł opisujący „122 niezależne raporty, które ukazały się na łamach magazynów medycznych, i które zgodnie wykazały skuteczne działanie witaminy E”. Lekarze Wilfrid i Evan Shute wraz z doktorem Arthurem Vogelsangiem przeanalizowali historie niedoborów

od przełomu XIX i XX wieku, gdy rozpoczęto mielenie mąki na szeroką skalę i spożywanie przez ludzi coraz

więcej rafinowanej żywności. Przeprowadzili i nadzorowali terapię 30 000 pacjentów, którym podawano witaminę E. Na podstawie swoich doświadczeń uznali, że osobom z przeciętnym stanem zdrowia najwięcej korzyści przynosi naturalna forma witaminy E. Witamina E wielokrotnie okazywała się skuteczna zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu wielu chorób serca. Zdaniem Wilfrida Shute’a: „Powszechnym i oczekiwanym rezultatem kuracji alfa-tokoferolem jest pełne lub prawie pełne zapobieganie atakom dusznicy bolesnej. Shute przepisywał swoim pacjentom witaminę E i skutecznie leczył u nich ostrą zakrzepicę w naczyniach wieńcowych, ostrą gorączkę reumatyczną, przewlekłą chorobę reumatyczną serca, chorobę nadciśnieniową, cukrzycę, ostre i przewlekłe zapalenie nerek, a nawet oparzenia i niepożądane efekty operacji plastycznych, w tym operacji powiększania piersi. W innych badaniach opublikowanych na łamach „New England Journal of Medicine” przebadano 125 000 osób obojga płci. Na ich podstawie naukowcy stwierdzili, że dzięki suplementacji witaminą E, można zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 59–66 procent. W testach brane były pod uwagę różnice w stylu życia (palenie tytoniu, aktywność fizyczna, ilość spożywanego błonnika, stosowanie aspiryny), aby określić, jaki wpływ ma na nasze serce sama witamina. W związku z tym, że u osób na diecie obfitującej w pokarmy z witaminą E ryzyko chorób serca było zaledwie nieco niższe niż u pozostałych, autorzy podkreślili konieczność jej suplementacji. Z kolei badacze z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że pacjenci u których zdiagnozowano już miażdżycę tętnic wieńcowych, mogą obniżyć ryzyko zawału serca o 77%, przyjmując codziennie naturalny D-alfa-tokoferol.

 

Witamina E a rak prostaty

Badania opublikowane w „International Journal of Cancer” wykazały, że gamma-tokotrienol-kofaktor, który znaleźć możemy w naturalnych preparatach zawierających witaminę E, zabija macierzyste komórki raka prostaty, odpowiedzialne za powstawanie i rozwój choroby. Owe komórki są, bądź szybko stają się, oporne na chemioterapię, a naturalna witamina E z kompleksem tokotrienoli skutecznie je niszczy. Myszy, którym doustnie podawano gamma- tokotrienole, zapadały na nowotwory aż o 75% rzadziej. Związki te zwalczają również istniejącego już raka prostaty u ludzi.

 

Sygnały ostrzegające o niedobrze witaminy E:

Osłabienie widzenia, osłabienie elastyczności skóry, zmęczenie, słaba wydajność, stany zapalne w całym układzie pokarmowym, bezpłodność, choroby serca, plamy starcze, rozdrażnienie nerwowe, osłabiona koncentracja, złe gojenie się ran.

 

Inne właściwości

Witamina E obniża ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, pomaga przy zaburzeniach wzroku i szumach w uszach, dodaje organizmowi energii, pomaga likwidować nocne skurcze łydek. Działa profilaktycznie w przypadkach skrzepów krwi, wspomaga zapobieganie powstania żylaków, martwic serca lub mózgu, poprawia stan skóry i włosów, wspiera leczenie trądziku. Polecana jest przy leczeniu niepłodności – przedłuża żywotność plemników (jej niedobór u mężczyzn prowadzi do niedostatecznej produkcji plemników, zaś u kobiet do bezpłodności). Niedobór witaminy E często przejawia się uszkodzeniem krwinek czerwonych, niszczeniem tkanki nerwowej, wolniejszym gojeniem się ran, pogorszeniem wzroku, wczesnym starzeniem się skóry. Również dym tytoniowy niszczy witaminę E w organizmie.

Inne działania oraz pozytywne skutki wynikające z suplementacji witaminy E, to między innymi:

 

• zmniejszenie zapotrzebowania tkanek na tlen,

• stopniowe rozpuszczanie świeżych skrzepów i zapobieganie embolizmowi,

• wspomaganie krążenia obocznego,

• zapobieganie tworzeniu się blizn w procesie gojenia,

• zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę u około jednej czwartej cukrzyków,

• pobudzanie siły mięśniowej,

• ochrona ścian naczyń włosowatych,

• zmniejszenie ilości białek C-reaktywnych i innych markerów stanów zapalnych.

• Dowody epidemiologiczne sugerują również, że codzienna suplementacja   witaminy E, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty i choroby  Alzheimera.

• U osób powyżej 71. roku życia witamina E zmniejsza ogólną sumienność o 24%, a dodatkowo wydłuża życie każdego palacza.

 

Jaką witaminę E przyjmować?

Dyskusje na temat najlepszych form przyjmowanych witamin będą toczyć się jeszcze długo, jednak w przypadku witaminy E sytuacja jest jasna. Najlepsza witamina E to mieszanka naturalnych tokoferoli i tokotrienoli w KROPLACH, która znacznie się różni od tańszych, syntetycznych DL-alfa-tokoferoli.

 

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Harmonia” styczeń – luty 2017

 

  

← Poprzedni wpis Wróć do listy Kolejny wpis →